Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου 2008

Under 21 Italia-Ελλάδα 1-1, αναβλήθηκε η πρόκριση

Μετά την ισοπαλία με τους συνομηλίκους τους της Ελλάδας, οι azzurrini του Casiraghi θα αναγκαστούν να παίξουν την πρόκρισή τους την Τρίτη το βράδυ στην απευθείας αναμέτρηση με την Κροατία η οποία τους ακολουθεί στη δεύτερη θέση με ένα βαθμό διαφορά. Η ισοπαλία αρκεί...

(Update) Οι προσπάθειες και οι ευκαιρίες του Giovinco, τα άπειρα φάουλ που του έγιναν, το γκολ του Balotelli

Πρωταγωνιστής του ματς και της Ιταλίας (από την οποία έλειπαν ο G.Rossi και ο Acquafresa), ο Mario Balotelli ο οποίος, στην πρώτη του εμφάνιση με την Εθνική, έβαλε το μοναδικό γκολ (με έξοχο βολέ) και είχε και ένα δοκάρι, 25' πριν το σφύριγμα της λήξης. Δίπλα του ο Giovinco, που είχε τη μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, στο 36' με μακρινό σουτ ενώ εμφανίστηκε ιδιαίτερα κινητικός (και απειλητικός) στο δεύτερο ημίχρονο. Καλός εμφανίστηκε και ο Marchisio που πριν αντικατασταθεί από τον De Ceglie στην εκπνοή του ματς, επιχείρησε το γκολ της νίκης από μακριά χωρίς αίσιο τέλος. Οι Έλληνες ισοφάρισαν σε μια φαινομενικά ακίνδυνη φάση με μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου στο 9ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

UNDER 21 ITALIA-ΕΛΛΑΔΑ 1-1
Τέρματα: 34' Balotelli, 54' Χριστοδουλόπουλος
Κίτρινες κάρτες: Andreolli, Osvaldo (I), Μανιάτης, Σιόντης, Τριποτσέρης, Μπαλάφας
Διαιτητής: De Sousa

ITALIA: Consigli, Motta, Andreolli, Bocchetti, Criscito, Dessena, Cigarini (69' Morosini), Marchisio (93' De Ceglie), Giovinco, Osvaldo (76' Lanzafame), Balotelli
ΕΛΛΑΔΑ: Κασμερίδης, Μανιάτης, Σιόντης, Τριποτσέρης, Ιωαννίδης, Μπαλάφας, Μαρίνος, Ρίκα, Πετρόπουλος (63' Μήτρογλου), Χριστοδουλόπουλος (81' Παυλής), Δημούτσος (76' Παπαδόπουλος)