Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2008

11 φορές, από το 1998, έχει σκοράρει κατά της Roma ο Del Piero!

Με το μαγευτικό του γκολ στο 2-0 επί της Roma, ο Del Piero έφτασε τα 246 συνολικά στην 16χρονη πορεία του με τη Juventus και τα, ούτε λίγο ούτε πολύ, 11 με τη Roma που έτσι γίνεται ένα από τα εκλεκτά του θύματα -11 γκολ ο capitano έχει βάλει και στις Fiorentina και Lazio ενώ παραπάνω τέρματα, 12, έχει την τιμή να έχει δεχτεί ως τώρα μόνο μια ομάδα, πιο μικρή: η Parma.
Από τα 11 γκολ του στη Roma, μόνο δυο είναι με πέναλτυ, 5 συνέβαλαν (όπως χθες) να ξεμπλοκαριστεί το αποτέλεσμα και 6 ήταν αποφασιστικά. Αναλυτικά:
  • 8 Φεβρουαρίου 1998, Juventus-Roma 3-1 (το γκολ στο 48', έγραψε το 2-0. Είχε προηγηθεί ένα τέρμα του Zidane, το 3-1 έγραψε ο Davids)
  • 6 Μαϊου 2001, Juventus-Roma 2-2 (o Alex άνοιξε το σκορ στο 4', το άλλο γκολ το έβαλε ο Zidane)
  • 1 Δεκεμβρίου 2002, Roma-Juventus 2-2 (o Del Piero μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σε 2-1. Ισοφάρισε ο Nedved στο 87')
  • 19 Απριλίου 2003, Juventus-Roma 2-1 (άνοιξε το σκορ με πέναλτυ στο 30' και έγραψε το 2-0 στο 39')
  • 28 Οκτωβρίου 2004, Juventus-Roma 2-0 (ο Alex άνοιξε το σκορ στο 31', το 2-0 από τον Zalayeta)
  • 5 Μαρτίου 2005, Roma-Juventus 1-2 (με πέναλτυ στο 44' ο Del Piero έδωσε τη νίκη στη Juve που είχε προηγηθεί με τον Cannavaro και είχε ισοφαριστεί 5' νωρίτερα από τον Cassano)
  • 26 Ιανουαρίου 2006, Juventus-Roma 2-3 (αγώνας Κυπέλλου, ο Del Piero μείωσε πρώτα σε 3-1 στο 72' και μετά έγραψε το τελικό 3-2 στο 94'. Δεν αποδείχθηκε αρκετό: στη ρεβάνς η Juventus νίκησε μέσα στη Ρώμη με 1-0, γκολ του Mutu, και αποκλείστηκε...)
  • 16 Φεβρουαρίου 2008, Juventus-Roma 1-0 (στο 45' με φάουλ)
  • 1 Νοεμβρίου 2008, Juventus-Roma 2-0 (άνοιξε το σκορ στο 38' με φάουλ, στο ίδιο τέρμα με πέρυσι. Το 2-0 από τον Marchionni)

Ο capitano άρχισε σχετικά αργά να "εκτελεί" τη Roma -πέντε χρόνια έκανε να αρχίζει να της βάζει γκολ αλλά από εκεί και μετά: 9 ματς, 8 αρνητικά αποτελέσματα για τους giallorossi (6 νίκες και 2 ισοπαλίες για τους bianconeri και μόνο μία ήττα, στο Κύπελλο). Άντε, και σε άλλα!

Πηγή στατιστικών: JuWorld.Net