Δευτέρα 1 Ιουνίου 2009

Buon estate, Primavera...

Με 3-1 ηττήθηκε από τους μικρούς της Palermo η Primavera στα προημιτελικά της τελικής φάσης των "8" του πρωταθλήματος: αφού το σκορ έμεινε στο πρώτο 45λεπτο στο 0-0 (ο Immobile έχασε ευκαιρία για τη Juve), οι γηπεδούχοι Σικελοί προηγήθηκαν 15 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Misuraca. Τέσσερα λεπτά μετά έγραψαν το 2-0 και το 3-0, στο 57', με τον 19χρονο Ουρουγουανό Abel Hernandez (με ανάποδο ψαλίδι έσβησε κάθε ελπίδα της ομάδας του Maddaloni) που ανήκει στη βασική ομάδα. Το σκορ μείωσε για τους μικρούς bianconeri ο Yago με πέναλτυ που κέρδισε ο Esposito, στο 59'... H ομάδα του Maddaloni τελείωσε το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του De Paola: του χρεώθηκε ανατροπή του Conti ως τελευταίος αμυντικός.

Τουρνουά των εκπλήξεων

H Palermo, αφού στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε την περυσινή πρωταθλήτρια Sampdoria, τώρα προκρίθηκε στον πρώτο ημιτελικό όπου θα βρει την Chievo που το απόγευμα είχε αποκλείσει το άλλο γαβορί των προημιτελικών, τη Genoa...
(Update 2/6) Συνεχίστηκαν οι εκπλήξεις: αποκλείστηκε και άλλο φαβορί, η Lazio -από τη Siena που κέρδισε 2-0 με δυο γκολ του Larrondo, πρώην παίχτη της River Plate... Η ομάδα της Τοσκάνης θα αντιμετωπίσει στον άλλο ημιτελικό την Udinese που νίκησε το βράδυ τη Reggina με 2-0...

Πηγή: mediagol.it, ilpalermocalcio.it