Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2010

Giovanissimi: 5-0 και μοναχική κορυφή

Μετά την Primavera (3-0 τη Sassuolo, εδώ), και οι Giovanissimi Nazionali έκαναν άλλο ένα βήμα που τους φέρνει να κάθυονται πιο σταθερά στην κορυφή: η ομάδα του Maggiora νίκησε 5-0 την ουραγό Alessandria (δυο γκολ του De Crescenzo και ένα του Castelletto στο ημίχρονο, Galiera και Dotto τα άλλα δυο στην επανάληψη). Την επόμενη αγωνιστική οι "νεότατοι επαγγελματίες" θα παίξουν στο Cagliari με την τοπική ομάδα την οποία είχαν νικήσει με 2-0 στον πρώτο γύρο. Σήμερα η Cagliari επικράτησε εκτός έδρας με 4-1 επί της Legnano.

Ήττα για τους Allievi

Αντίθετα, δεν πήγαν καλά τα πράγματα για τους Allievi Nazionali που γνώρισαν την 3η τους ήττα φέτος: 1-0 στη Novara, παρά το καλό παιχνίδι που έκαναν. Τα παιδιά του Guidoni βρέθηκαν πίσω στο σκορ νωρίς, αντεπιτέθηκαν, έχασαν ευκαιρίες, μέχρι και πέναλτυ που εκτέλεσε ο Tazzari αλλά απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Οι μικροί bianconeri έμειναν 10 βαθμούς πίσω από την Torino (που κέρδισε 1-0 τη Genoa) και 8 βαθμούς πίσω από τη Sampdoria (που κέρδισε την Pro Patria με 2-0) αλλά την Τετάρτη θα έχουν την ευκαιρία να μειώσουν τη διαφορά καθώς δίνουν, εκτός έδρας, το εξ αναβολής παιχνίδι με την 9η στη βαθμολογία Varese την οποία είχαν κερδίσει με 5-0 στον πρώτο γύρο. Και μετά, την Κυριακή, υποδέχονται τη Valenzana ενώ Toro και Samp παίζουν εκτός...

Πηγές: Juventus.com, zonacalcio.it