Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2009

Μόνο επιτυχίες έχει η Juventus το Σεπτέμβριο κατά της Lazio...

Εκτός του ότι, όποτε έπαιξε με διαιτητή τον Gervasoni που σφυρίζει το αποψινό Lazio-Juventus, η Juve νίκησε με ευρύ σκορ (5-2 την ίδια τη Lazio, αναλυτικά εδώ), οι bianconeri έχουν και άλλο θετικό οιωνό: και τις τρεις φορές που έπαιξαν με τη Lazio στη Ρώμη Σεπτέμβριο μήνα, νίκησαν!

4-0, 3-1 και 3-0 και ένα scudetto...

Η καλή παράδοση ξεκίνησε το 1948, στις 19 Σεπτεμβρίου, με ένα ζουμερό 4-0 με τρία γκολ στα πρώτα 19 λεπτά: Sentimenti III στο 6', Caprile στο 13' και Boniperti στο 19'. Ο θρυλικός Boniperti υπέγραψε το πόκερ στο 85'. Την επόμενη χρονιά, 18 Σεπτεμβρίου 1949, οι biancocelesti άντεξαν 41 λεπτά μέχρι να δεχτούν το πρώτο γκολ, του Martino. Ισοφάρισαν, στο 56', αλλά με δυο γκολ του John Hansen στο 61' και του Praest στο 76', οι bianconeri κέρδισαν 3-1 υπογράφοντας τη γέννηση της μεγάλης Juve των Δανών.
Με ευρύ σκορ και η τρίτη επιτυχία. 16 Σεπτεμβρίου 1956, 1η αγωνιστική και η Juventus ξεκινά με νίκη: 3-0 με γκολ του Domino και του άλλ δυο του Σουηδού Kurt Hamrin (στο 68' και στο 78' με πέναλτυ). Και να σκεφτεί κανείς ότι εκείνη τη χρονιά η Lazio Κατετάγη 3η ενώ η Juventus έμεινε στην 9η θέση... Το 1948/49 οι bianconeri είχαν βγει τέταρτοι ενώ το 1949/50 είχαν κερδίσει το scudetto -και όχι οποιοδήποτε scudetto: ήταν το πρώτο μετά τη χρυσή πενταετία 1930/35 και το 8o στην ένδοξη ιστορία μας.

Πηγές: Juventus.com, JuWorld.Net