Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2011

4-3 της Primavera επί της Sampdoria και +5 επί της δεύτερης Fiorentina

Οι μικροί της Juve βρέθηκαν να χάνουν 2-0 στο ημίχρονο, έκαναν το 3-2, ισοφαρίστηκαν και πήραν τη νίκη στο 89'
Το καλύτερο τελείωμα του έτους είχε η Primavera: στο εξ αναβολής ματς με τη Sampdoria, η ομάδα του Baroni νίκησε 4-3 και, φτάνοντας τους 32 βαθμούς σε 13 ματς (41-13 τα τέρματα), αποσπάστηκε 5 βαθμούς από τη δεύτερη Fiorentina, ομάδα την οποία θα συναντήσει στα ημιτελικά Κυπέλλου (στις 18 και 31 Ιανουαρίου), 9 από την τρίτη της βαθμολογίας, το Livorno και 11 από το Torino...
Παίζοντας τέσσερις μέρες μετά το παιχνίδι Κυπέλλου που έφερε την πρόκριση, βρέθηκαν να υποφέρουν το πρέσινγκ των blucerchiati, να χάνουν από τραυματισμό τον Margiotta (τον αντικατέστησε ο Beltrame) και να δέχονται δυο γκολ: 0-2 στο ημίχρονο... Άλλη Juve στην επανάληψη με την είσοδο του Schiavone. Αφού χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες και είδαν τον διαιτητή να αγνοεί ένα καθαρό χέρι αμυντικού της Sampdoria στην περιοχή, οι νεαροί bianconeri ανέτρεψαν το σκορ σημειώνοντας τρία γκολ από το 24' ως το 33': Magnusson με φάουλ, Padovan από μπαλιά του Beltrame και μετά ο ίδιος ο Beltrame. Όμως η Sampdoria ξαναβγήκε μπροστά και βρήκε το 3-3 σε στημένη φάση... Ένα λεπτό πριν το σφύριγμα της λήξης, σέντρα του Belfasti, δεύτερο προσωπικό γκολ του Padovan και 4-3 τελικό σκορ που δίνει στην ομάδα τη δυνατότητα για πραγματικά καλά Χριστούγεννα!

Πηγές: Juventus.com, zonacalcio.it, Juventus Blog